Torbiele jajników
Torbiel to zwykle wypełniona płynem torebka przypominająca mały balonik z wodą. W większości przypadków torbiele nie są niebezpieczne i wiele z nich znika samoistnie. Zwykle rosną bardzo powoli. Ich rozmiary bywają bardzo różne, od maleńkich jak ziarno groszku po większe od grejpfruta. Wiele z nich nie daje żadnych objawów. Często można je wykryć tylko podczas badania ginekologicznego. Torbiele jajników zwykle nie są nowotworowe (to zmiany łagodne).
Torbiel funkcjonalna
Torbiel funkcjonalna to najczęściej występująca torbiel. Powstaje, gdy z pęcherzyka nie uwolni się dojrzała komórka jajowa lub pęcherzyk będzie nadal rósł mimo pęknięcia. Torbiele funkcjonalne zwykle tworzą się jednocześnie tylko na jednym jajniku. Najczęściej kurczą się samoczynnie w ciągu jednego do trzech miesięcy. W rzadkich przypadkach torbiel pęka, powodując ból. Ból może pojawić się także w wyniku skręcania się torbieli oraz powiększenia jajnika ze względu na rosnącą w nim torbiel.

Torbiel skórzasta
Czasami komórki, które mamy od urodzenia, zaczynają przekształcać się w innego typu tkankę, np. w skórę, tłuszcz, włosy czy zęby. Ten rodzaj torbieli określa się jako skórzastą (dermoidalną). Torbiele skórzaste mogą rosnąć w jednym lub w obu jajnikach. Zwykle nie dają żadnych objawów. Jednak jeśli zaczną przeciekać lub ulegną skręceniu, mogą wywołać duży ból.

Guz gruczolisty
Czasami tkanka podobna do błony śluzowej macicy (endometrium) rozrasta się i staje częścią jajnika. Ten rodzaj torbieli określa się jako czekoladowa ze względu na jej ciemnobrązowy kolor. Te torbiele mogą rosnąć w obu jajnikach. Zwykle powodują ból, zwłaszcza podczas miesiączki lub seksu.

Torbiel prosta
Jeśli pęcherzyk wokół jajnika rośnie, może tworzyć torbiel prostą. Te torbiele mogą rosnąć wokół jednego lub obu jajników. Zwykle nie dają żadnych objawów, gdy są jeszcze małe. Jednak jeśli staną się większe, mogą uciskać narządy w pobliżu jajników, wywołując ból. Mogą również powodować ból podczas rozciągania się jajnika. Torbiel naciskająca na pęcherz moczowy może powodować częste oddawanie moczu. Czasami torbiele te pękają i krwawią.

Torbiele nowotworowe (złośliwe)
Te torbiele mogą zajmować inne tkanki lub dawać przerzuty do innych narządów.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.